"Nordplus Adult" projektas: Kaip valdyti emocijas?

Dalinamės Lietuvos žmogiškųjų išteklių ir plėtros biuro įgyvendinto "Nordplus Adult " projekto patirtimi. 

Kaip valdyti emocijas?

Dabartinė situacija Lietuvoje rodo, jog nesugebėjimas valdyti emocijų yra didžiulė problema, o pasekmės – liūdnos. Beveik kiekvieną dieną žiniasklaida praneša apie smurtą prieš vaikus, šeimos narius ir giminaičius. Statistika išties liūdina – kas trečia moteris Lietuvoje patiria smurtą, 42% moterų Islandijoje yra nukentėjusios nuo įvairių formų smurto. Kita problema – vaikų patyčios. Pagal patyčių rodiklį Lietuva užima 2-ąją, o Danija - 5-ąją vietą Europoje.
VšĮ Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuras per paskutinius 5 m. įgyvendindamas įvairias veiklas, susijusias su emocijų valdymu, įtraukė apie 800 asmenų. Apie 95% asmenų, dalyvavusių organizacijos intervencijose, mokymuose (apie smurtinio elgesio mažinimą, pagalbos sau būdus įveikiant emocinį stresą) turi problemų, susijusių sus negalėjimu išreikšti emocijas, pyktį tinkamu būdu. Dėl to kyla ginčai, smurto protrūkiai, patyčios, depresija ar pan.
Tiesa ta, kad labai dažnai nuo pat vaikystės socializacijos procese esame mokomi užgniaužti savo emocijas. Tai turi didelės įtakos mūsų gyvenimo kokybei, santykiams, elgesiui. Dėl to tampa sudėtinga suprasti ir tinkamai išreikšti norus. Tai dažnai veda prie nusivylimo, kelia pyktį, vienatvės jausmą ir problemas visuomenėje apskritai.
Mokytojai, suaugusiųjų švietėjai, socialiniai darbuotojai, psichologai yra pirmieji, kurie pamato, susiduria su šiomis problemomis. Jiems reikia efektyvių priemonių, kad žinotų kaip elgtis, reaguoti sudėtingoje situacijoje, taip pat kaip pagelbėti žmonėms išreikšti, kontroliuoti ir nuraminti savo emocijas.
Norėdami prisidėti prie šių problemų sprendimo, specialistai iš Danijos (Vestegnen HF & VUC), Latvijos (Mācību centrs plus), Islandijos (Right Now Research, Innovation and Skills), Farerų salų (Dugni) ir Lietuvos (VšĮ Žmogiškųjų išteklių stebėsenos ir plėtros biuras), susibūrė į dviejų metų „NORDPLUS ADULT“ programos projektą.
Projekto tikslas – dalintis žiniomis ir parengti įrankių rinkinį apie emocijų valdymą suaugusiųjų švietėjams sėkmingai dirbti su socialinės rizikos šeimomis, smurtautojais, prieglobsčio ieškotojais, jaunimu, kurie nesimoko, nedirba ir kt. Įrankių rinkinyje bus įtrauktos šios temos:
• Emocijos, jų slopinimas ir valdymas;
• Pykčio valdymas ir raminimo būdai;
• Neigiamos emocijos darbe ir pagalbos sau būdai.
2019 m. balandžio mėn. konferencijos Danijoje metu partneriai pristatys sukurtą įrankių rinkinį. Jei norėtumėte gauti daugiau informacijos apie projektą ar dalyvauti konferencijoje, prašome susisiekti el. p.: Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.