„Nordplus Nordic Languages“ paprogramėje 2025 metais pristatoma nauja veikla - Šiaurės kalbų kursai
Šiaurės ir Baltijos šalių institucijos, dirbančios švietimo ir mokymo srityse, kviečiamos iki 2025 m. vasario 3 d. 23:59 CET teikti paraiškas „Nordplus“ programos projektų įgyvendinimui. 2025 metų „Nordplus“ tema - „Įgūdžiai ir žinios konkurencingam Šiaurės ir Baltijos regionui“. Ypač laukiamos paraiškos skirtos kompetencijų ir įgūdžių tobulinimui, siekiant atliepti sparčiai besikeičiančius regiono poreikius.
„Nordplus“ programa apima penkias paprogrames: „Nordplus Junior“, „Nordplus Adult“, „Nordplus Higher Education“, „Nordplus Horizontal“ ir „Nordplus Nordic Languages“, orientuotas į skirtingus švietimo sektorius ir atspindinčias Šiaurės Ministrų Tarybos tikslus – didinti švietimo kokybę ir bendradarbiavimą Šiaurės ir Baltijos šalyse. Visose „Nordplus“ paprogramėse galimas projektų ar tinklų finansavimas, tačiau „Nordplus Junior“, „Nordplus Adult“, „Nordplus Higher Education“ ir „Nordplus Nordic Languages“ taip pat suteikia galimybę gauti finansavimą mobilumui.
„Nordplus Nordic Languages“ paprogramėje 2025 metais pristatoma nauja veikla - Šiaurės kalbų kursai. Šia iniciatyva yra siekiama stiprinti Šiaurės kalbų mokymą ir mokymąsi, ypatingą dėmesį skiriant skandinavų kalboms (danų, norvegų ir švedų). Tikslas – gerinti Šiaurės šalių kalbų supratimą bei išsaugoti bendrą Šiaurės regiono kalbinį paveldą.
Kas gali teikti paraiškas
„Nordplus Nordic Languages“ paprogramė yra atvira įvairiems pareiškėjams iš Šiaurės ir Baltijos regionų. Paraiškas gali teikti šios organizacijos:
- Švietimo įstaigos: darželiai, pradinės ir vidurinės mokyklos, suaugusiųjų švietimo įstaigos, universitetai ir mokslinių tyrimų institucijos.
- Organizacijos ir asociacijos: NVO ir kitoms neformalaus mokymosi organizacijos, tinklai ir privačios įmonės.
Tinkamumo sąlyga: finansavimą gali gauti tik institucijos ir organizacijos, esančios aštuoniose Šiaurės ir Baltijos šalyse (Danija, Estija, Suomija, Islandija, Latvija, Lietuva, Norvegija ir Švedija) bei trijuose autonominiuose regionuose (Grenlandija, Farerų salos ir Alandų salos).
Tikslinė Šiaurės kalbų kursų grupė
Šiaurės kalbų kursai turėtų būti specialiai skirti šioms tikslinėms grupėms:
- Universiteto studentams;
- Būsimiesiems mokytojams;
- Kvalifikuotiems mokytojams.
Šios tikslinės grupės yra išskiriamos kaip pagrindinė auditorija, kuriai kalbų įgūdžių tobulinimas padės skatinti tarpusavio supratimą Šiaurės šalyse ir kultūrinį mainų procesą.
Šiaurės kalbų mokymosi skatinimas dėl geresnės komunikacijos
Kursuose dėmesys turi būti skiriamas vienai iš pagrindinių Šiaurės šalių kalbų: danų, suomių, farerų, grenlandų, islandų, norvegų, samių ar švedų. Pirmenybė bus teikiama skandinavų kalboms (danų, norvegų ir švedų), kurios yra esminės bendradarbiaujant Šiaurės šalių regione.
Pagrindinis tikslas – stiprinti Šiaurės šalių kalbų tarpusavio supratimą, kad programoje dalyvaujantys dalyviai geriau suvoktų vieni kitų kalbas ir kultūras. Kursai turėtų būti skirti skandinavų kalbomis kalbantiems mokytojams, būsimiems mokytojams ir universiteto studentams.
Lankstus formatas ir ilgametė parama
Galima Šiaurės kalbų kursų trukmė - nuo dviejų dienų iki intensyvių vieno mėnesio trukmės kursų. Kursai taip pat gali būti organizuojami kaip simpoziumai. Pareiškėjai paraiškoje gali prašyti finansavimo keliems kursams dvejų metų laikotarpiui, su galimybe kreiptis dėl papildomos paramos dar dvejiems metams.
Pagrindiniai naujos projekto kategorijos – Šiaurės kalbų kursų – bruožai:
- Tinkamumas: paraiškas gali teikti mokyklos, universitetai, NVO, tinklai ir privačios įmonės iš Šiaurės ir Baltijos regionų, jeigu jų kursai skirti universiteto studentams, būsimiems mokytojams ar kvalifikuotiems mokytojams.
- Šiaurės šalių kalba: kursai turi būti orientuoti į vieną iš pagrindinių Šiaurės kalbų, pirmenybę teikiant skandinavų kalboms (danų, norvegų, švedų).
- Tarpusavio supratimo skatinimas: kursų tikslas – stiprinti supratimą ir komunikaciją tarp Šiaurės šalių, puoselėjant bendrus kultūrinius ryšius.
- Lankstus kursų formatas: kursų trukmės - nuo dviejų dienų dirbtuvių iki vieno mėnesio kursų, įskaitant simpoziumus ar intensyvias studijas.
- Daugiametis finansavimas: galima kreiptis dėl finansavimo keliems kursams per dvejus metus, su galimybe pratęsti paramą.
- Tarpvalstybinis bendradarbiavimas: projektuose gali dalyvauti partneriai iš Šiaurės ir Baltijos regionų, skatindami bendradarbiavimą ir dalinimąsi patirtimi.
Kaip teikti paraišką
Organizacijos, norinčios organizuoti Šiaurės kalbų kursus, kviečiamos teikti paraiškas būsimame „Nordplus“ programos kvietime. Paraiškos gali būti teikiamos iki 2025 m. vasario 3 d. Ši nauja veiklos kategorija suteikia puikią galimybę kurti Šiaurės šalių kalbų mokymosi programas, kurios stiprina kalbinius įgūdžius ir prisideda prie Šiaurės regiono kalbinio paveldo išsaugojimo.
Daugiau informacijos apie programą ir kvietimą teikti paraiškas www.nordplusonline.org, kontaktai konsultacijoms www.nordplus.lt