Pažadintas kūrybiškumas

Kūrybiškumo galia slypi kiekviename. Noras paleisti tą galią sustiprėjo, kai mūsų gimnazijos 3-ių ir 4-ų klasių mokiniai apsilankė Tartu Raatuse mokykloje Estijoje vykdant Nordplus tarptautinio projekto „Kūrybiškumas – raktas į sėkmę“ veiklas. Renovuotos mokyklos erdvės skatina nuolat kažką veikti, nesėdėti prie nubrėžtos galimybių linijos, o ją peržengti ir mokytis, kurti, mąstyti, bendrauti. Mokykloje esančios judančios sienos prilygsta mūsų minčių ir proto lankstumui. Kūrybiškumo neturi stabdyti nei pastato sienos, nei mūsų pačių baimės ir nepasitikėjimas. Jei mūsų mokiniai tai suprato ir pajautė – projekto tikslas yra pasiektas.

Laimingi, linksmi, drąsūs – tokie buvo mūsų pradinukai, kai dalyvavo projekto veiklose, atliko kūrybines užduotis, žaisdami mokėsi, kūrė ir rašė. Sukurti eilėraštį, parašyti istoriją anglų kalba – kai kam buvo pačios smagiausios užduotys. Mokytojams tai buvo priminimas, jog dažnai užsidarome standartinių užduočių ir testų sistemoje, kuri garantuoja greitą atlikimą ir aiškų rezultatą. Tačiau laisvės kūrybiškumui šioje sistemoje nėra. Estijos mokytojai parodė naujus ir priminė senus gerus metodus, kurie skatina mokinius mąstyti, vertinti, kurti.

Estai į savo programą įtraukė susitikimą su rašytoja Mai Torim. Paprastas pasakojimas apie savo gyvenimą, kelią į kūrybą, knygų rašymą jaunos rašytojos buvo pateiktas vaikams labai jaukiai ir suprantamai. Mūsų gimnazijos ketvirtokė Estela taip įsijautė į rašytojos pasakojimą, jog tiesiog užvertė ją klausimų lavina. Mūsų mokinei įspūdį paliko estų rašytojos knygos viršeliui panaudota jos pačios senos lėlės nuotrauka, mergaitė labai jautriai pasidalino savo nedrąsia svajone pabandyti parašyti savo knygą. Tokio rezultato net nesitikėjome. Ateitis dar parodys, kokiu keliu mūsų vaikai eis toliau, tačiau neabejojame, jog savaitės patirtis Estijos mokykloje įrašė savo istoriją mūsų vaikų pasaulio suvokime.

Didelį įspūdį paliko šios mažos ir nedidelį gyventojų skaičių turinčios šalies gebėjimas sukurti tokį didžiulį, modernų ir interaktyvų muziejų visai šeimai – iš kurio nesinori išeiti net patiems mažiausiems, kur istorija pateikiama per gyvenimą, realias situacijas. Šio muziejaus ekspozicijos tarsi tikra istorija įtraukė mokinius ir mokytojus. Įspūdžius papildė malonus pasivaikščiojimas po Tartu ir „Ahhaa“ mokslo centrą. Grįžome turtingesni, smalsesni ir atviresni kūrybai.

 

Dalia Saulienė

Kauno Veršvų gimnazijos anglų kalbos mokytoja, projekto dalyvė