Virtuali pilietiškumo mokykla – naujas demokratijos šviesulys virtualioje erdvėje

Pilietiškumo žinios – svarbus ir nepamainomas pagrindas vertybiškai besiformuojančiai asmenybei. „Sukurti visiems atvirą, lengvai prieinamą įrankį, kuriame būtų galima rasti naudingą ir aktualią informaciją – tai buvo įkvėpimas ir pirmos projekto užuomazgos“, – sako Jūratė Drazdauskienė, viena iš projekto įgyvendintojų.

Svetainė www.pilietiskumomokykla.lt yra sukurta Lietuvos Respublikos Prezidento iniciatyva, sutelkus partnerius Nordplus Horizontal 2021 projekto „Virtuali pilietiškumo mokykla“ įgyvendinimui. Lietuvos ir Lituanistinių mokyklų užsienyje mokytojai jau aktyviai naudoja www.pilietiskumomokykla.lt – atviros ir interaktyvios mokymosi svetainės paslaugas. Ši svetainė yra orientuota į pilietinį ugdymą, siekdama plėsti žinias apie valstybę, skatinti pilietiškumą ir kelti pilietinę savimonę.

Pagrindinį svetainės turinį sudaro Valstybės pažinimo centro ekspertų parengta medžiaga, remiantis centro edukacinėmis programomis ir turima patirtimi. Interaktyvumas svetainėje pasireiškia įvairiomis užduotimis, aktualiomis temomis ir skirtingais žaidimais, kurie atspindi bei papildo oficialias ugdymo programas. Turinys ir užduotys atidžiai atrinktos su projekto partnerių dalyvavimu. Svetainė leidžia pasirinkti norimą kalbą (lietuvių, anglų, latvių, norvegų), pritaikydama paslaugas įvairiapusei auditorijai.

Švietimo mainų ir paramos fondo Kokybės konkurso apdovanojimų renginyje, kuriame buvo apdovanoti kokybiškiausi projektai ir juos įgyvendinusios institucijos bei partneriai, kategorijoje „Už dalyvavimą demokratiniame gyvenime ir bendrųjų vertybių skatinimą“ projektas „Virtuali pilietiškumo mokykla“ buvo apdovanotas nugalėtojo statulėle.

 

Kaip išsigryninote projekto aktualumą? 

Remiantis mokytojų grįžtamuoju ryšiu dėl pilietiškumo turinio trūkumo, kurį būtų galima pasiekti koncentruotai, vienoje vietoje, patogiai ir nesudėtingai pasiekiama forma. Projekto pavadinimas „Virtuali pilietiškumo mokykla“ ir svetainės adresas www.pilietiskumomokykla.lt būtent tai ir įprasmina.

 

Ar daug pastangų reikia norint sudominti vaikus? 

Be jokios abejonės reikia. Mūsų vaikai yra kitos kartos žmonės, kurie mąsto kitaip ir turinį įsisavina kitaip. Mes nuolat turime ieškot sprendimų ir balanso tarp turinio ir jo pateikimo formų – skaitmeninės, interaktyvios, žaidybinės, kurios juos galėtų labiau  įtraukti, sudominti, ugdyti gebėjimą kritiškai mąstyti, reikšti savo nuomonę.

 

Kas įgyvendinant šį projektą Jus džiugino labiausiai? 

Buvo nuostabi projekto partnerių komanda, entuziazmas ir tikėjimas, jog atverdami ir dalindamiesi kokybišku pilietiškumo ir valstybės sąrangos turiniu, kuriame nedidelį, bet svarbų pokytį. Taip pat, projekto rėmuose organizuoti susitikimai, kūrybiniai renginiai įtraukiant mokytojus ir švietimo bendruomenės atstovus.

 

Kokia buvo Jūsų projektinės veiklos pradžia, kokių iššūkių turėjote? 

Techninės specifikacijos rengimas ir tiekėjo paieška viešo konkurso būdu mums buvo vienas iš iššūkių. Su visais procese kylančiais iššūkiais susitvarkėme sklandžiai, nes projekto komanda jautė bendrystę ir atsakomybę tiek vieni už kitus, tiek siekiant gero rezultato.

 

Kaip sekėsi bendradarbiauti su partneriais?

Lietuvos Respublikos Prezidento iniciatyva, sutelkti partneriai „Nordplus Horizontal“ 2021 projekto „Virtuali pilietiškumo mokykla“ įgyvendinimui puikiai bendradarbiavo tarp Nacionalinės švietimo agentūros, koordinuojančios projektą ir partnerių Valstybės pažinimo centro, LR Prezidento kanceliarijos, Europos Wergeland Centro (Norvegija) ir Rygos lietuvių vidurinės mokyklos (Latvija). Vyko trys projekto komandos darbiniai rezultatyvūs susitikimai.

 

Ar įgyvendinus „Nordplus“ projektą jautėte jų poveikį Jūsų organizacijai, ar esama pokyčių? 

Be jokios abejonės. Esame viešinimo etape, nuolat susitinkame su istorijos pilietiškumo mokytojų bendruomene skirtinguose Lietuvos miestuose, stebime svetainės lankytojų įsitraukimą. Pamažu auga žinojimas apie projekto rezultatą – www.pilietiskumomokykla.lt Tai be galo įkvepia!

 

Ko palinkėtumėte sau ir kolegoms?

Dalintis pasiektu projekto rezultatu su kitais ir kiek įmanoma plačiau, ką aprašome svetainės naujienų skiltyje https://www.pilietiskumomokykla.lt/news, generuoti naujų idėjų kaip tai, kas sukurta, galėtų dar labiau pasitarnauti visų, kurie dirba, moko, mokosi pilietiškumo temos lauke, gerovei. Ieškoti galimybių toliau tobulinti svetainę ir kurti kokybišką turinį.

 

Už pokalbį dėkojame Jūratei Drazdauskienei, Nacionalinės švietimo agentūros Pasiekimų patikrinimo užduočių skyriaus specialistei, Projekto „Profesinio mokymo ir mokymosi visą gyvenimą informacinių sistemų ir registrų plėtra“ vadovei.

 

Nuoširdžiai dėkojame administruojamų programų projektų vykdytojams – kartu su Jumis kuriame ateitį.

Daugiau informacijos apie programą „Nordplus“ rasite www.nordplus.lt

The article in English is here.